Telogenowe wypadanie włosów

Telogenowe wypadanie włosów

Telogenowe wypadanie włosów, łysienie telogenowe (łac. effluvium telogenicum) to jedno ze zjawisk dotyczących patologii wzrostu włosa. Odznacza się wydłużeniem fazy spoczynku włosów powodując dysproporcję ilości włosów pozostających w fazie anagenowej i w fazie telogenowej (w której stale, u zdrowej osoby, znajduje się 5-15% włosów). „Większość spośród 90% włosów znajdujących się w fazie wzrostu (anagenowej) lub w fazie przejściowej (katagenowej) wkracza od razu w fazę spoczynkową (telogenową)”, ażeby po około 3 miesiącach po wystąpieniu przyczyny, wypaść prawie w komplecie.

Przyczyn łysienia telogenowego wymienia się wiele. Wśród najważniejszych wskazywane jest: działanie stresu, poważne zabiegi operacyjne, urazy ale także i poród, niedobory żywieniowe, przewlekłe procesy zapalne, choroby zakaźne, zatrucia metalami ciężkimi, zmiany hormonalne oraz przyjmowane leki, w tym przeciwzakrzepowe i retinoidy.

Gdy czynnik był jednorazowy lub odwracalny, łysienie telogenowe ma charakter przejściowy. Wówczas włosy odrastają w ciągu 3-6 miesięcy. Niektóre osoby cierpią na chroniczną postać telogenowego wypadania włosów, w przypadku wystąpienia którego należy podjąć leczenie.

Opracowano na podstawie:
Wojciech Kostanecki, Choroby włosów, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1979
Spencer David Kobren, Co zrobić, żeby nie wypadały włosy, Bauer-Weltbild Media Sp. z o.o., Warszawa 2000, s. 28-29

Zobacz również:

Wypadanie włosów

Telogenowe wypadanie włosów

Anagenowe wypadanie włosów

Łysienie mechaniczne

Łysienie o podłożu hormonalnym

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate bliznowaciejące

Trichotillomania, Trichotemnomania, Trichoteiromania