Budowa skóry

Budowa skóry

Mimo, iż z pozoru budowa skóry wydaje się dość prosta, w rzeczywistości skóra jest tworem bardzo skomplikowanym.
Skóra to rozległy narząd. Wraz z tkanką podskórną waży przeciętnie od 18 do 20 kg, stanowiąc ok. 15% wagi ciała. Powierzchnia skóry dorosłego człowieka wynosi od 1,5 do 2 metrów kwadratowych. Jej grubość waha się od 0,5 mm do 4,5 mm. Najcieńsza jest w okolicach oka, zaś powierzchnię stopy stanowi najgrubsza.  Skóra jest pokryta płaszczem hydrolipidowym, tzn. zawiesiną olejowo-wodną ze złuszczoną keratyną.

Skóra, składa się z trzech warstw różnej grubości:
– zewnętrznej – naskórka (łac. epidermis),
– środkowej – skóry właściwej (łac. cutis vera),
– wewnętrznej – tkanki podskórnej (łac. hypodermis).
Naskórek to nabłonek wielowarstwowy płaski rogowaciejący o przeciętnej grubości ok 0,5 mm (do 1-1,5 mm jako warstwa skóry podeszw i dłoni). Zbudowany jest z komórek i substancji międzykomórkowych. Składa się z 6 do 20 warstw komórek. Jego podstawową masę tworzą keratynocyty (komórki nabłonkowe). Poza nimi, w skład naskórka wchodzą także komórki Merkla, melanocyty oraz komórki dendrytyczne (komórki Langenhanssa). Naskórek dzieli się na cztery do pięciu warstw, w zależności od ich grubości. Wyróżniamy: warstwę rogową (łac. stratum corneum), którą dodatkowo można podzielić na warstwę zbitą (łac. stratum compactum) oraz warstwę rogowaciejącą (łac. stratum disjunctum), warstwę jasną (łac. stratum lucidum) występującą tylko w miejscach, gdzie skóra jest gruba, warstwę ziarnistą (łac. stratum granulosum), warstwę kolczystą (łac. stratum spinosum) oraz warstwę podstawną (łac. stratum basale). W związku z tym, iż ulega ciągłym przemianom (naskórek stale się złuszcza, dlatego też dolna warstwa ciągle tworzy nowe komórki), jest to tkanka dynamiczna.

Skóra właściwa zbudowana jest z tkanki łącznej właściwej. Zawiera naczynia krwionośne, naczynia limfatyczne, nerwy, gruczoły potowe i gruczoły łojowe. W skórze właściwej osadzone są włosy oraz paznokcie. Naskórek od skóry właściwej oddziela falista granica złożona z białek i proteoglikanów wytwarzanych przez komórki naskórka i tkanki łącznej skóry właściwej. Skóra właściwa zbudowana jest z trzech rodzajów włókien: kolagenowych (kolagen typu I i III), elastylowych oraz retikulinowych, pomiędzy którymi znajdują się takie komórki jak: fibroblasty, histiocyty, mastocyty, limfocyty, granulocyty oraz komórki plazmatyczne.

Tkanka podskórna zbudowana jest z tkanki łącznej właściwej luźnej i tkanki tłuszczowej podskórnej. Jej grubość zależy m.in. od okolicy ciała, płci i stopnia odżywienia. Chroni przez wpływem zimna, stanowi rezerwę energetyczną oraz pełni funkcję zabezpieczającą dla wewnętrznych narządów.

Do skóry zalicza się również przydatki skóry (łac. adnexa cutis), powstające z nabłonka tworzącego naskórek (w przypadku człowieka, są to włosy oraz paznokcie) oraz gruczoły potowe, łojowe i naczynia krwionośne znajdujące się w skórze właściwej i warstwie podskórnej.

Opracowano na podstawie:
Portalu Gumed.edu.pl

Kliknij tu aby zobaczyć inne artykuły trychologiczne.

Odwiedź najbliższy gabinet trychologiczny:

Trycholog Bolesławiec

Trycholog Głogów

Trycholog Jelenia Góra

Trycholog Kłodzko

Trycholog Legnica

Trycholog Lubin

Trycholog Wrocław

Trycholog Zgorzelec

Trycholog Zielona Góra

Trycholog Żary